WSPOMINKA o drugim pokoleniu PIRATACH 1989-99
Pokleniu urodzonym 1975-82,które na przełomie dziejów 89/90 posiadało już pełną świadomość wydarzeń, któremu iponowali starsi koledzy posiadajacy sprzęty UKF/FM
kreujący wówczas w jakimś stopniu rzeczywistość słowami, muzyką, zachowaniem.
  Był to czas wielkich zmian,  czas nowości , czas dostepności sprzętu , czas rosjan na bazarach,  czas wojskowych tranzystorów wcz o któych koledzy przed 1989 mogli jedynie pomarzyć.
Czas WOLNEJ NIEZALEŻNEJ ANTENY w Wolnej Polsce

Czas przemian w Krakowie i w Krakowskim Eterze  Czas rozwniniętych skrzydeł ? PIR zmienił sie w PAR, Festival Jarocin zaczął stawać się niewygodny, wszystko mierzono już na pieniądze i zyski. Czas beztroskiej młodości, klimatycznej zabawy niezmąconej jeszcze internetem . ,randek , audycji z wpuszczaniem szaraków na antenę ,szaraków dzwoniących do studia a chcących kogoś pozdrowić. Dr Alban ,Alphaville, Technohead , N-JOY Radio, DJ Bobo ,MODO, Scooter , czy nawet polskiej muzy Punkrockowej. Piraci UKF FM KRAKOW RADIO PIRACKIE PIRATE FM BROADCAST CRACOW Może nie aż tak klimatyczny i dający tyle wrażeń i łzę w oku co lata 80 na UKF, ale też piękny i pozwalający drugiemu juz pokoleniu Piratów na cieszenie się życiem na całego.
Wieczornymi spotkaniami na pasie startowym w Czyżynach , gdzie gospodarzami byli Błażej 921 i Krzysiek 86, gdzie tak wielu z nas przegadało poza eterem wiele nocy w taborze ustawionych do siebie samochodów przy muzyce łapanej po koleżeńsku jeszcze na dolnym paśmie UKF .

Wtedy powstawały pierwsze konstrukcje dużej mocy ,stereokodery ,anteny kierunkowe ,niejednokrotnie nadajniki pająki zmontowane na desce (usmiech do Bartka 18) .
Wtedy to przrysowywanie schematów od kolegów na nudnych lekcjach w techikach elektrycznych projektowanie płytek na papierach milimetrowych, slęczenie nad ksiazkami w bibliotekach i nocne pogaduchy na koncówce pasma UKF - dawały mozliwosci rozwoju i rozbudowy swoich dopieszczanych przez kazdego sprzętach . Dostępnośc częśći choć nie tanich dawała mozliwosc topienia kieszonkowych lub zarobionych pieniedzy w rosyjskiej technice wojskowej a dokładniej tranzystorach serii KT... .
Setki spalonych "śrób" kupa kasy smród - promieniowanie wcz. jonizujące powietrze - jeżące sie włosy oraz zapach topionej kalafoni wypełniały nam życie . Przy muzyce ówczesnych wykonawców powstawały dzieła sztuki które czasami nam konfiskowano .
Pierwsze Sailery przeciwsoby Colpitsy . Pierwsze syntezy - stabilizujące częstotliwośc nadawania . Pierwsze kodery stereo - piskacze . Piersze Dopalacze . Chlorek żelaza do trawienia płytek był nieodzownym elementem a plamy na dywanach i ubraniach dawały sie we znaki . Dipole pojawiały się jak grzyby po deszczu . Wówczas także powastało mnóstwo także i szłamowatych legalnych stacji UKF FM ,oraz równocześnie przeniesiono całe pasmo z 66-75 Mhz na 88-108 Mhz. Piraci UKF FM KRAKOW RADIO PIRACKIE Krakowie Nowa Huta 1989 1999 PIRATE FM BROADCAST CRACOW

Nie kazdy odtwarzał muzykę superjakości . Mało kogo jeszcze było stać na odtwarzacz CD które dopiero wchodziły na rynek więc DECK Technicsa z Dolby C było i tak wielkim osiągnięciem . Radio GAGA , Radio AL z Nowej Huty nadały kierunek nowym młodym ludzikom którzy po prostu byli zafascynowani czymś co pozwalało im się odnaleźć w nowej popieprzonej rzeczywistości . Co innego nas uczono w szkole co innego zaczęło się na ulicy . Likwidacja przedsiębiorstw państwowych , zmiany polityczne -reformy obiecywane cuda gospodarcze - w wiekszosci mąciły tylko w głowach naszych rodziców a my oddani swojej idei nie zauważaliśmy jak mija czas . Szkoła, powroty, dłubanina, spotakania ze znajomymi , audycje randki z UKFu dawały wielu z nas poczucie dobrze spędzonego czasu . Kilku z nas zaangażowanych w tę dziedzinę dzięki temu znalazło dobre prace co chyba daje obraz iż hobby to bardziej zaprocentowało w zyciu nićczysta teoria i tak opóźniona wykładana w szkole . Piraci UKF FM KRAKOW RADIO PIRACKIE Krakowie Nowa Huta 1989 1999 PIRATE FM BROADCAST CRACOW

WIelu z nas zostało pracownikami legalnych radiorozgłośni lokalnych lub związanych z tematem łączności i telekomunikacji dziedzin . Dzieki Pasji jaka nas łączyła więźi koleżeńskie trwaja do dzisiaj a dziewczyny poznane wówczas podczas audycji zawsze krążą w naszych wspomnieniach ( CIAO BELLA RAGAZZA ) Druga dekada piractwa mineła bezpowrotnie . Czas przełomu wieków wraz z wejściem internetu na jakiś czas wygryzł UKF z roli mediów niezależnych a nowi koledzy przjęli pałeczkę UKFu w Krakowie w innej zupełnie formie ale o tym w kolejnym dziale PIRACI W KRAKOWIE 2000-2010 CZY NIE CHCIAŁ BYŚ USŁYSZEĆ JAK DAWNIEJ RASSSSSSS RASSSSS RASSSS PYK szszszsz ?


Czekamy na Wasze wspomnienia tamtych lat związane z UKF pośrednio lub bezpośrednio.

Pamiętacie Drużynę A , Mc Givera ? TELEWIZJE KRATER ? , WAGARY Z RAIUNO ? , RADIO FUN ?, PIERWSZE ROWERY GÓRSKIE , MILICJE PRZEMALOWYWUJACA MI NA PO ;)


STARZY PIRACI NIE UMEIRAJA - OLD PIRATES NEVER DIE

05.04.2009 // Comments (0)
aaa
© 2010 jeden taki co Pamieta UKF w Krakowie.