Z OKAZJI KANONIZACJI JANA PAWŁA II
RADIOAMATORZY Z OKOLICY SPOTKALI SIE CELEM PROWADZENIA ŁACZNOSCI Z MAGICZNEGO MIEJSCA JAKIM JEST NIEWATPLIWIE KOPIEC KRAKUSA

stacja okolicznosciowa terenowa kopiec kraka krakusa krakow dx 11m 161az77 sq9pxb sq9fcb sq9pxa sq9mep radio solar antena turystyczna na drzewie

W strugach deszczu z pomocą namiotu oraz wielkich chęci . Przy okazji kanonizacji Jana Pawła II ,z okolic Kopca Krakusa - powstała stacja okolicznosciowa z prawdziwego zdarzenia . Zaopatrzeni w akumuklatory , baterie solarne , radiotelefony CB , PMR , UKF , KF oraz anteny turystyczne , rozpoczelismy nadawanie na tych pasmach. Rano kiedy przybylismy na miejsce mielismy problem z rozłożeniem namiotu podczas deszczu ale kiedy namiot już stał rozwiniecie anten oraz kabli zasilajacych poszło bardzo sprawnie. Mateusz Wola (SQ9PXB) przyniosł radiostacje własnej konstrukcji typu KACPER na 7 i 14 Mhz

Antena do nich stanowiła zwitka kawałków drutu powiązanego w odcinek 20m zawieszony na krzakach. Ja postawiłem półfalówkę na 11m opartą o drzewko .Zapięty Lincoln oraz Radio QRP Mateusza rozpoczeły nadawanie . Z okazji Kanonizacji Jana Pawła II wołaliśmy stacje na tych dwóch pasmach do południa . Pojawił się Lechu SQ9PXA (Lechu Wola) oraz Roman (SQ9LGG) któzy zajeli się łącznosciami na pasmach PMR , 2m i 70 cm . Wspólnymi siłami udało się nam połączyć na dwóch pasmach z równoległą stacją pracującą z tej samej okazji o znaku SN0JP/Swiety z Grani Jana Pawła II z góry Leskowiek k Wadowic . Zarówno na 144,575 jak i 7,190 Mhz mielismy z nimi łacznośc . Oni jak i my w Namiocie borykali sie zarówno z warunkami pogodowymi jak i zakłuceniami radiowymi jakie są podczas deszczu. Z ciekawszych łacznosci na pasmie 11m muszę wymienić :

 • 161ZT1000 Wojtek Sieraków mobil - QTH Raciborsko 26,425 Mhz
 • 161ZT953 Norbert QTH:WISNICZ NOWY 27,150 AM o godz 10.06
 • 161CR017 Grzegorz QTH:Busko Zdrój 27,150 AM o godz 10.08
 • 161BD907 Paweł SPIEWAK QTH: Wiślica 27,150 USB o godz 10.30
 • 161CR017 Grzegorz QTH Busko Zdroj 27,150 USB o godz 10:40
 • 161TW194 Piotr QTH Zawada k Tarnowa 26,435 USB R5/S5 10.41
 • 161..... Kazimierz QTH Niepołomice 27,280
 • Kopernik Wielka Puszcza 27,280
 • 161CR209 Józef QTH:Jaksice 11:00 S7/R5
 • Tadeusz Wieliczka
 • 161CR985 JÓZEF QTH Dąbrowa Tarnowska 11:40
 • 161OS112 ROBERT NOWY SACXZ QTH RYTRO okolice wiatraka 27.070 S0/R5
  To tylko przykład kilku łącznosci jakie miałem na paśmie 11m . Inne prowadzone przez Mateusza PXB na pamie 7 i 14 Mhz m inn jeziora Mazurskie, Krakow , góry Swietokrzyskie . Zwazajac i radiotelefon Kacper skonstuowany przez Mateusza ma tylko 10 W a antena wyglada jak powiazana sznurówka myślę że to też udane QSO .
  stacja DX expedition Krakow John Paul II Kanonizacja kopiec krakusa sn0jp qth kopcow radio malopolska krakow CB PMR UKF lacznosci dalekie president lincoln kacper qrp cq dx
  Koledzy na pasmach UKF i VHF prowadzili lokalne połaczenia z Krakowem i okolicami . Kanal Turystyczny Małopolska pozwalał nam na łącznosc z turystami górskimi będącymi na szlakach .
  Dziwnym zrządzeniem losu akurat na kopcu Krakusa pomimo złej pogody miał miejsce Rajd Harcerski . Zawołani przez nas Harcerze (celem zademonstrowania im naszego hobby)ajpierw mieli wielkie obawy czy wogóle podejść później słuchali co opowiadaliśmy im co robimy ,z jakiej okazji i w jakim celu (i czym wogole jest HAM RADIO).
  stacja turystyczna kopcu krakusa kraka kopiec krzemionki kanonizacja jana pawla II radioamatorzy sq9 sp9 radiowcy radioamatorzy krotkofalowcy spotkanie jerzmanowice
  Usiłując wytłumaczyć harcerzon (jeszcze 20 lat temu tak aktywnym na pasmach radiowych)czym est radiostacja i po co sie robi łączności mielismy wspólne wrażenie iż oni byli bardziej pokoleniem internetu i iphonea niż zajawionymi czymśmłodymi ludźmi . Jeden argument Mateusza PXB przemówił do nich bardziej dosadnie . " A CO JEZELI ZABRAKNIE WAM INTERNETU I ZASIEGU GSM ??" Wowczas niektorzy z nich zaczeli sie zastanawiac nad wyższoscia radiotelefonu PMR czy UKF podczas wędrówek czy wycieczek . Potem odeszli bez słowa patrzac na nas jak na kosmitów . Moze w jakimś z nich obudzi sie jakas ciekawosc i żyłka pasjonata radiowego . Kto to wie . Ciężko dotrzeć dziś do młodych . Malo tego wszystko teraz maja na ta tacy podane jak SKYPE , GSM , TABLET ... zero poszukiwania zero inwencji zero myśli konstrukcyjnej . Raczej odczuwa sie potrzbe zakupu nowego modelu nowego urzadzenia - podobny trend do dzisiejszych krótkofalowców czy motocyklistów . Kupic gotowe , zmienic na nowsze .. Czas pokaże .
  My trzymajac sie jednak tradycyjnych metod łączności dalej wołaliśmy podobnych nam zapaleńców radiowego eteru aż do czasu obiadu kiedy to zwinelismy namiot i pojechalismy do naszych domów .
  Podczas stacji odwiedzili nas
 • SP9CUZ Wiesiek oraz
 • SQ9RPX Marcin i
 • SQ9FCF Krzysiek .
 • Maciek SQ9MEP - duchowo byl z nami bo grypa rozlozyla go na dobre - wspieral nas z domu kontrolujac APRS
  stacja turystyczna kopcu krakusa kraka kopiec krzemionki kanonizacja jana pawla II radioamatorzy sq9 sp9 radiowcy radioamatorzy krotkofalowcy spotkanie jerzmanowicei podajac ciekawe czestotliwosci.
 • oraz wielu wielu harcerzy nie mogacych sie nadziwić że komuś w dzisiejszych czasach chce sie dzwogać cieżke radiostacje i namiot w czasach smartphonea . ..

  OKOLICZNOSCIOWA STACJA CB RADIO MALOPOLSKA

  ,

  CB RADIO NIE UMIERA - CB RADIO ZYJE W ETERZE MALOPOLSKI 27,280 (28 kan) AM oraz 26,425 USB

  AQQ


 • cb radio w malopolsce radio malopolska podhale
  RADIOMALOPOLSKA.PL 2013 Radiowym szlakiem Malopolski by Podgorzanin.pl.