Małopolska CB Radio Stacje Terenowe

JEDYNE W CO WIERZE TO RADIO W PLENERZE !! SQ9FCBStacje terenowe byly zawsze okazja do polaczenia hobby jakim jest radio z szeroko rozumiana turystyka czyli wyjsciami rekreacyjnymi w teren
RELACJA Z OSTATNIEJ STACJI TERENOWO OKOLICZNOSCIOWEJ KOPIEC KRAKUSA Z OKAZJI KANONIZACJI JANA PAWŁA II TUTAJ Zawsze znalazl sie taki ktos kto zamiast wygodnego fotela wybral jednak wyjscie w teren raz dla wlasnej atrakcji a dwa by innym uzytkownikom radia zrobic przyjemnosci mozliwosc sprawdzenia mozliwosci radiotelefonu w ekstremalnych warunkach oraz zasiegu z duzej wyskokosci
Poczawszy od wyjsc do parku , skwer , nadbrzeża lokalnej rzeki az po jakies Kopce czy wzgóza ale i Schroniska , Góry czy Pasma górskie. Czasami "pozytywne świry" ncowały na Czerwonych WIerchach czy Łomnickim Szczycie wnosząc tam wcześniej akumulator antene oraz radio.  
Dzięki takim właśnie inicjatywom radio bylo i jest nie tylko martwą skrzynką do rozmowy miedzy domami cy pojazdami ale i nabierało troche egzotyki.Godziny nocne czy poranny świt i nagle w radiu słyszymy "wywołanie ogólne wywołanie ogólne podje stacja terenowa Beskid Sadecki ... itp. Były to bardzo miłe spotkania w eterze z ekipami śmiałków . Jedni pili kawę z filiżanek inni zaś ciepłą herbatę z termosów w jakiejś leśnej czy górskiej lokalizacji

stacje terenowe cb radio w malopolsce stacje gorskie urystyczne cb radia w terenie offroad schroniska

Ci drudzy nie raz po całonocnej wędrówce , szukali dobrej lokalizacji na montaz stacji , zasilania , rozwieszenia lub utwerdzenia anteny oraz znalezienia jakiejś kryjówki przed wiatrem zimnem itp . Czasami były to jednak pogodne dni i wówczas sama lokalizacja i atmosfera takiej stacji była do pozazdroszczenia bo co moze byc piekniejszego niz np świt słońca na Babiej górze , lub leżenie na kocyku na południowych stokach Turbacza.

Stacje terenowe ze względu na lokalizacje dzieliły się na :

 • działkowe(anteny na drzewach lub turystyczne)
 • lokalne (jakies plenery miejskie)
 • podmiejskie (zazwyczaj anteny rozwieszane)
 • górskie
 • górskie schroniska
 • zamkowe (szlak orlich gniazd)
 • partyzanckie
 • tatrzańskie (juz powyzej 1500 mnpm) - wowczas zasięg bezpośredni przekraczał nawet 500 km

  Stacje takie czesto nadawaly kilka godzin zapisujac LOG (dziennik lacznosci)a chetnym respondentom wysylaly okolicznosciowe karty QSL potwierdzajace taka lacznosc. Czesto tez dzieki wlasnie takim stacjom testowano anteny (przy malej mocy)celem wybrania tej optymalnej. Byly to wiarygodne i obiektywne testy w krotych jak by nie bylo brali udzial wsszyscy respondenci. Stacje terenowe to tez przygody i wspomnienia bo jak wiadomo czasem trzeba bylo sie rozgrzać jakimś trunkiem i nie jednkokrotnie wynikło z tego czasem wiele śmiesznych sytuacji. Czasami były to zwykłe zjawiska jak trąbka hejnałowka na kopcu kościuszki czasami jakieś ogniska lub spanie w namiocie na grani czerwonych wierchow. Do dzis spotyka się smiałków to na Babiej Górze to znow Przechyba . Choc jednak wiecej takich stacji mozna jednak uslyszec ze wzgledu na wymiary anten ,dostepnosc i gabaryty sprzetu oraz wygodę na pasmie PMR na kanale turystycznym 3.14 (446Mhz) tu wiecej na ten temat

    Dzisiaj tez rolę stacji terenowej w danym terenie przejmują SIMPLEX REPEATERY (PAPUGI CB) montowane tu i ówdzie. Zasilone najcześciej z solara (baterii słonecznej)radio CB w krotym zamiast mikrofonu jest uklad nagrywajaco-odtwarzajacy spelniaja swoja role. Taki radiotelefon umieszczony w górach jezeli cos"uslyszy" zarejestruje to w ukladzie scalonym po czym odtworzy te samą kwestię do nadajnika. Działa podobie jak stacja terenowa ale przekazuje respondentow z punktow A i B poprzez miejsce gdzie została zainstalowana .
   Trzeba mieć też swiadomość ze przebywając w wyższych partiach gór możemy narazic siebie i innych na wyładowania elektryczne. WIadomo ze pogoda w górach zmienia sie radykalnie i ryzyko uderzenia pioruna ,tym bardziej w kilkumetrową antenę oraz wytwarzane przez nią wysokie pole magnetyczne jest duze. Mozna na ten temat dyskutowac itp ale warto o tym pamiętać ze wowczas jestesmy bardziej narazeni niz gdziekolwiek indziej na takowe zagrozenie. Podobie z zamoczeniem sprzetu przez opady deszczu. Na stacje terenową warto ze sobą zabrać :
 • Nalezy zabrac foliowe opakowania lub hermetyczne skrzynki by zabezpieczyc chociaz radio i mikrofon przed wplywem wilgoci.
 • Warto miec takze parasol lub jakis namiot przeciwsłoneczny by będąc na odsłoniętej czesci gory nie byc ofiara udaru slonecznego oraz by samo radio bylo widoczne i wolne od refleksow slonecznych . Warto takze miec stoliczek i krzelka turystyczne by po kilkugodzinnej zabawie nasze kosci i miesnie nie unieruchomily nas na dobre . Co jeszcze ...hmm O !!   aparat fotograficzny celem udomentowania wydarzenia oraz dzienniczek LOG by zapisac wywolania i miejscowosci kolegow z jakimi prowadzilo sie lacznosc .
  W takim dzieniczku zapisuje sie godzine raport S oraz wywolanie i Qth z jakiego nadawal respondent . stacje terenowe cb radio w malopolsce stacje gorskie urystyczne cb radia w terenie offroad schroniska Bravo Bravo Bielsko Biala Magórka CB Radio Olek 5 Bielsko Zdzisek Bielsko Biala

  Kliknij tu aby powiekszyc i zobaczyc druga strone


  Przykladowa karta QSL 1994 rok ze stacji terenowej MAGÓRKA k Bielska Bialej
  Mozna zarazem taka stacje uruchomic np z okazji jakiesgos wydarzenia np w Pacanowie z okazji Europejskiego Dnia Bajek wykorzystujac wowczas Koziolka Matolka jako jingiel lub maskotke takowej stacji.
  KACPER RTX II 2 BAND QRP Radiostacja Radiotelefon 80m 40m 3,5 i 7 Mhz Polski Przenosny KF HF QRP Radio Ham Krakow Malopolska SQ9FCB SQ9PXB mini KF transceiver Rowniez zloty pojazdow , wydarzenia regionale staja sie doskonala okazja do zrobienia takiej stacji . Regionalne festyny , dni strazy pozarnej OSP , nawet wyscgi konne .
  W roku 1995 podczas Dni Łapanowa z nad zalewu MARIAN LIMA KRAKOW , Ja , Pi Sródmiescie , Bezan Debniki , Leopard oraz wielu innych kolegow obstawiajac stanowsika kontrolne dla Malopolskiego Wyscigu Koni wykorzystalismy sytuacje uruchamiajac regionalna stacje terenowa propagujaca te impreze a zarazem dajac mozliwosc sprawdzenia i porobienia lacznosci z ta miejscowoscia. Antena zamontowana na slupie betonowym pod spodem kocyk siedzonka stolik i radio powodowalo duze zainteresowanie takze i gosci i uczestnikow ,zarazem propagujac wowczas sprzet oraz ideee CB radio w tym regionie .

  TO NIE HOBBY TO SPOSÓB NA ŻYCIE


  ,

  CB RADIO NIE UMIERA - CB RADIO ZYJE W ETERZE MALOPOLSKI 3 kan AM i 26,425 USB

  AQQ


 • cb radio w malopolsce radio malopolska podhale
  RADIOMALOPOLSKA.PL 2013 Radiowym szlakiem Malopolski by Podgorzanin.pl.