nic

Jezeli masz jakies wspomnienia - materiały związane z naszym światem z lat 1980-2010 - a chcesz się nimi podzielić -- wyslij redakcja@radiomalopolska.pl nie bój się sami swoi ..

Moze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale istnieje niewidzialna i nie zawsze legalna strefa zycia Małopolski.
Czy sie to komuś podoba czy nie Radioamatorskie stacje KF/UKF oraz pirackie rozgłośnie radiowe FM,
były ambasadorami naszego regionu od niemal 30 lat i będą na pewno istaniły pomimo iż internet trafił pod strzechy.
W latach siedemdziesiątych jak wiadomo każda próba posiadania urządzeń radiowych mogła zostać odebrana przez ówczesną władzę za próbę zamachu na aparat państwa. Dzięki liberalnej polityce a zarazem ilości sprzętu trafiającego do nas z Zachodu oraz zacięciu młodych ludzi już w początkach Solidarności oraz później juz w wolnej Polsce z inicjatyw ruchu CB radio i Krótkofalowców - eter ożył na dobre. Piraci UKF FM KRAKOW RADIO PIRACKIE PIRATE FM BROADCAST CRACOW KLEINPOLEN LITTLEPOLAND PIRATE RADIO STATION FM UKW

Wraz z pojawieniem się pasma UKF zwanego FM lub UKW (66-74 Mhz kraje Europy Wschodniej) w dostępnych odbiornikach radiowcyh gdzie za komuny można było posłuchać cenzurowanej muzyki w dobrej jakości np pr III PR.. Konstruktorzy elektronicy zaczęli budować miniaturowe nadajniki małej mocy które z czasem służyły np organizacjom wolnościowym na początku lat 1980r i w stanie wojennym ale i także zwykłym obywatelom którzy chcieli czegoś więcej niż przeżyć kolejny dzień.. Jeden znany mi krakowski przykład z życia miasta to Tata kolegi Lukasza - Lukas2FM , nadawał w 1982r komunikaty radiowe modulowane z trzytranzystorowego "przeciwsoba" i wkładki telefonicznej z dachu budynku VISTULI w Podgórzu. Z wspomnień wynika iż potwierdzone wówczas zasięgi to ul WIELICKA i PROSTA w PROKOCIUMU . Konstrukcje takie trafiały później juz po 1985 roku do młodych ludzi którzy wiedząc już o istnieniu Zachodnich Stacji Radiowych FM ,tez chcieli nadawać swoją ukochaną muzykę np. (CC Catch , Modern Talking Michael Jackson , Limal , a także i polskie przeboje jak AYA RL czy Perfect) sami dla siebie. Wielu z nich także w eterze mogło swobodnie powiedzieć to czego nie mogli w szkole czy na ulicy. Nadajnik UKF zapewniał anonimowość. Konstrukcja nadajnika to układ kilkudziesięciu części sprytnie zmontowanych na laminatowej płytce podpiętej do anteny i jakiegoś źródła dźwięku np. mikrofonu lub magnetofonu . Trochę spędzonego czasu - pomoc kolegów w konstrukcjach i procentowało to wejściem do elitarnej społeczności Krakowskich Piratów UKF . Ludzie siedzieli w eterze całymi grupami , wiele nieprzespanych nocy , wiele randek , mnóstwo spacerów po części elektroniczne wówczas niedostępne na oficjalnym rynku.. Wspaniałe wspomnienia mogą potwierdzić ludzie którzy tworzyli w Krakowie początki Pirackiego UKF u a którzy po latach już posiadając swoje rodziny ujawniają sie powoli (TU LINK DO NASZA _KLASA) . Wielu z nich piastuje poważne stanowiska w naszym mieście i na pewno nie było by wygodne przyznawać się do uczestnictwa w tym nielegalnym do dzisiaj zjawisku . Na pewno był to wówczas dla nich mechanizm jak wentyl , substytut wolności , oraz swojego kawałka kolorowego świata w tak szarej i smutnej rzeczywistości. Przebłysk światła w ciemności . TAK BYŁO NA POCZĄTKU

CZY PAMIETASZ ZAPACH SPALONEJ ŚRÓBY KT ALBO KALAFONI ??

Coraz więcej kaset z przebojami coraz więcej swobody w rozmowach ,nocne dyskusje oraz flirty dawały wówczas to coś , to coś ..czego dzisiejsi użytkownicy Internetu nigdy nie zaznają a i nie docenią. Ilu wspaniałych ludzi, jakich znamy do dzisiaj ,pod przykrywkami numerów lub pseudo jak: (nie rozkładając na lata )tworzyło i pomagało w istnieniu tego nielegalnego a jak wpisanego w historię tego miasta zjawiska :

 • Sródmieście: WAWEL Pigmej ,Michał Śródmieście z rynku Głównego z Brackiej;) .
 • Prokocim Stary: Lukas 2 - drugifm, Marek 1, Larry Bartek, Zerowy , Pazur
 • Bieżanów Nowy: Piotrek 35
 • Nowa Huta: Robert 603 ,Robert 176 , Mariusz 88 , Bogdan ,Mirek 615, Szyszka , Willow , Jurek 428, , Błażej 921, Krzysiek 86, 721 , Paweł 82 , sieciowy 220 , Pampers 997 , 721.(pamiętacie spotkania na pasie startowym w Czyżynach? Albo pod DHT WANDA?) Ahh,
 • Podgórze: Adrian Krzemionki i Wojtek Mysza z wzg Lasoty, radiostacja Burza Podgorze , Kefir , Misiek , a później Adam i jego koledzy z pl Getta
 • Wola Duchacka: Lechu Wola Zachód i 023 Wschód, Rafał Wola, Ziomek
 • Piaski: Tutek i Czako oraz Kermit
 • Kozłówek: Maciek 1, GOSKA1 , potem Maciek 510, Grzesiek 40 ,
 • Dąbie: Bartek 18, Dzidziuś
 • Prądnik Czerwony: 831 838 843 oraz Mariusza 7020 zwanego 20tym , Grześka 823
 • Miasteczko AGH: Adrian 8, os Widok, Krowodrzy, i wielu dzielnic a i wiosek jak Świątniki i Niepołomice sławetne stacje dalekich lotów ;) ..
 • i wielu ,wielu innych o których nie wspomniałem za co przepraszam. Skleroza od W.CZ.
  Także rasowe rozgłośnie w starym i nowym paśmie A także i rozgłośnie tu wspomnę legendy Piractwa:
 • RADIO GAGA (Robert 603)z osiedla Uroczego z bloku 7 w starej hucie 1989
 • Radio AL z ......(1990)
 • Radio 13 z osiedla szkolnego 1991 - po audychach AL zajmowali częstotliwość
 • Radio Debil (Blazej 921 1994-1999)
 • Radio MAXX (2fm =drugi Prokocim) + 510 1993-1996)
 • Radio Sweet FM (2fm 1998-2000)
 • Radio Galicja (2fm+ziomek+RafalWola 2000-2001)
 • Radio Bucuwa (Krzyskiek 86 1997-1999)
 • Power Radio (2fm+Piotr35 1996-1998)
 • Radio Czad (2fm 1991-1993)
 • Radio Klin (2fm 1989-1991)
 • Radio Yellow (Łukasz Willow i Krzysiek 1993-1995?)
 • N-Joy radio (Paweł 82)
 • (W)ariackie Adi Krzemionki (1994-1998)
 • Techno stacja i Rave FM (sieciowy 220 &...2000-2010?)
 • PUNKROCK FM (2fm 2001-..)
 • Radio BURZA (1996)
 • Wiele inncyh jakich nie wspomniałem .


  TO NIE BYŁO HOBBY TO BYŁ SPOSÓB NA ŻYCIE

  . Lata 1988-1992 to na pewno najlepszy okres dla ówczesnego UKF'u w Krakowie . Mnóstwo osób , początki wolności i przejście z PRL na RP, dostęp do muzyki i sprzętu zachodniego oraz wejście nowej technologii jakimi wówczas była płyta CD - dały możliwości młodym ludziom na coś bardziej fachowego .
  Trwały przemiany , zawirowania dziejów także czasy się zmieniały i nadajniki zmieniały swoje możliwości pojawiały się kodery stereo (wówczas cud) później syntezy które stabilizowały częstotliwość nadawania - do tych czas używano cewek i niestabilnych nadajników. Końcówka pasma 72-74 Mhz kipiała wieczorami - rozmowy , audycje czasami zahaczanie o radiolatarnie lotniska, przez tych którzy nie zbyt poważnie zdawali sobie z niepisanego "kodeksu Pirata" konsekwencji nawadnia na przerywanym sygnale 75 Mhz . Wiele dzisiejszych rodzin to wyniik randek lub spotkań z słuchaczami a także i z Piratami i Piratkami w umówionych miejscówkach . Na pewno trzeba przyznać że Piractwo UKF wpisało się trwale w pokolenie urodzone 1968-1980 a w szczególności Nowej Hucie gdzie co któryś sprytniejszy chłopak lub dziewczyna po prostu był(a) na UKFie , czy za sprawą swoja czy kolegi konstruktora.. Nie mieć wówczas nadajnika to nie być w społeczności . Nadawali wszyscy którzy tylko mogli . Jednym Ukf służył za telefon innym zaś za miejsce spotkań znajomych .
  Co potwierdzi każdy Pirat z tamtych lat Wiele komicznych sytuacji się przypomina np.:
 • . kolega 88 wspomina iż jednego dnia umówione zostało spotkanie piratów pod DHT Wanda gdzie znakiem rozpoznawczym miały być noszone gazety zwinięte w rulon . Kiedy już kilka osób krążyło pod sklepem z umówionym znakiem Jeden dowcipny Pirat zadzwonił na Milicję że młodzież gromadzi się z rurkami metalowymi zawiniętymi w gazety - wiecie co dalej się stało.
 • Kilka przypadków z zycia dziewcząt kiedy to jakiś pirat poprosił iż "Jeżeli jakaś dziewczyna go słucha niech napisze swój numer telefonu z przebieralni DHT Wanda - cała przebieralnia była spisana numerami . Podobnie przez 251- Waga na Florniańskiej lata później :)
 • żeby mieć części do nadajnikow robiło się naloty komuś na chatę - typu są rodzice ? Nie ma … wysypuj części bo jak nie to wpierd… z opowieści Roberta 6

  Spotkane dziewczyny dzięki telefonom do studia zna się do dzisiaj - wspomnienia ma każdy :) (Slonica ...)
  Dzisiejsi Piraci - mowa o chłopakach działających w eterze Krakowa po roku 2000 nie wiedzą raczej co to prawdziwa audycja z wpuszczaniem kogoś na żywo na antenę, co to audycja przy flaszce gdzie np. w przypadku radia burza całe poddasze np. Podgórskiej Kamienicy kipiało od Dziewcząt i Chłopaków chcących zaistnieć w eterze dla innych słuchających . Gdzie Policja wpadała bo zgłoszenie było iż trwa libacja a nadajnik był sprytnie kopany pod stół . Dzisiaj nadajnik z Koderem Stereo i Systemem RDS to juz standard a moc jego sięga nawet kilkuset wat - dostep do czesci.
  PIRACTWO UKF MIAŁO TEZ DRUGA STRONE MEDALU  Druga Strona Medalu Nadawanie na UKF miało i ma nadal poważne konsekwencje - kiedyś P.I.R. potem P.A.R. - Państwowa Agencja Radiowa a teraz UKE - to instytucja mająca często z upoważnienia uprawnienia prokuratorskie pozwalające nawet na rewizję na miejscu nadawania nielegalnego nadawcy - po czym sąd takiego delikwenta karał oraz konfiskowano mu sprzęt - przypadki z pod Nowego Sącza oraz kolegi Andrzeja z pod Filharmoni . Wiekszość ludzi zdając sobie sprawę z zagrożenia i konsekwencji z tego płynących kontynuowało swoja działalność przez lata ale trzymająć się pewnego niepisanego prawa "kodeksu Pirata Ukf" , który mówił np. że :
 • nie stawiamy się na legalnej stacji
 • nie nadajemy na i obok radiolatarni
 • nie stawiamy się jeden na drugim
 • nie klniemy jeśli nie musimy
 • nie wchodzimy na tematy polityczne religijne itp. …
  W większości przypadków surowe oko Panów z PAR (SZACUNEK) PIR czy UKE,było przymknięte ale zdarzały się naloty na lokale gdzie ktoś już bezczelnie łamał zasady . , To były czasy wielu z nich już nie pamięta ale bez apelacyjnie wpisały się w historię KRAKOWA .

  STARZY PIRACI NIE UMEIRAJA - OLD PIRATES NEVER DIE

  Do dzisiaj słychać wieczorami jakieś stacje w okolicach 95.0 i 99.0 Mhz FM.

  DALSZA CZESC OPOWIESCI O PIRACTWIE UKF W KRAKOWIE TUTAJ !!
  A ONI PROWADZILI NAS PRZEZ ŻYCIE - more about Piraci UKF FM KRAKOW RADIO PIRACKIE PIRATE FM BROADCAST CRACOW KLEINPOLEN LITTLEPOLAND PIRATE RADIO STATION FM UKW

  03.02.2010 // Komentarz (1)
  PAMIĘCI TYCH CO Z ETERU ODESZLI 1980-2010
 • aaa
  © JEDEN TAKI CO PAMIĘTA Pyk szszszsz